Tο εκπαιδευτικό μας έργο σε ολες τις τάξεις του  δημοτικού περιλαμβάνει:

? υποδειγματική διδασκαλία όλων των μαθημάτων που αναφέρονται στο Αναλυτικό Πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας
?έμφαση στην καλλιέργεια και ανάπτυξη τόσο του προφορικού όσο και του γραπτού λόγου,  καθώς η εποχή της εικόνας και του βομβαρδισμού πληροφοριών που ζούμε έχει βραχυκυκλώσει σε μεγάλο βαθμό τη γλωσσική έκφραση των παιδιών.
? ένταξη του λογοτεχνικού βιβλίου στην καθημερινή σχολική δραστηριότητα των παιδιών
? ενισχυτική διδασκαλία και δημιουργική απασχόληση
? απογευματινή μελέτη στο σχολείο, αμέσως μετά το πέρας της καθημερινής διδασκαλίας, υπό την εποπτεία του δασκάλου του ολοημέρου.
? παροχή ? καθημερινά ? πρόσθετου φωτοτυπικού υλικού με στόχο την καλύτερη εμπέδωση της καθημερινής διδαχθείσας ύλης.
? παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού για τη συμπλήρωση της διδακτέας ύλης, όπου αυτό κρίνεται αναγκαίο.
? καθημερινή εξέταση των μαθητών και σχολαστικός έλεγχος των εργασιών τους.
? διδασκαλία της Αγγλικής γλώσσας.
? διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στις μεγαλύτερες τάξεις.
? ποικίλα προγράμματα πνευματικών και καλλιτεχνικών εκδηλώσεων.
? εκπαιδευτικές επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, πνευματικά ιδρύματα, επιστημονικούς χώρους, με το μικρότερο δυνατό κόστος.
? ποικιλία εκδηλώσεων, επετειακών και θεατρικών.
? τακτική αξιολόγηση του διδακτικού έργου των εκπαιδευτικών από την Διεύθυνση του Σχολείου.
? χρήση οπτικοακουστικών μέσων (φωτογραφικό υλικό, εκπαιδευτικές ταινίες, προβολή διαφανειών, χρήση προτζέκτορα), που κάνουν πιο ελκυστική τη διαδικασία μάθησης για τα παιδιά.
? ιδιαίτερη έμφαση στην ανάπτυξη του γραπτού λόγου, ώστε οι μαθητές να μάθουν να εκφράζονται με σαφήνεια.
? διαρκής ενθάρρυνση στα παιδιά για την εντρύφηση σε εναλλακτικές ? πέραν των κλασικών ? πηγές γνώσης (εγκυκλοπαίδειες, έντυπα, Ίντερνετ).